Pan Bolek Maierik jest rzeźbiarzem, który w 2008 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, na wydziale rzeźby. Dostanie się na studia było możliwe tylko dzięki pomocy Fundacji Młodej Polonii.
Na wyższej Uczelni Pan Bolek studiował rzeźbę pod okiem Profesora Józefa Petruka, a rysunek u Profesora Bogdana Wegnera. Po pierwszym roku pod kierownictwem Józefa Petruka rozpoczął praktyczne zajęcia w Pracowni Kamienia. Będąc na drugim roku studiów uczestniczył ze swoją rzeźbą kamienną na Wystawie zorganizowanej z okazji zakończenia roku akademickiego Wydziału Rzeźby w Palmiarni Poznańskiej. Uczestniczył również na Wystawach grupowych na Zamku Cesarskim w Poznaniu, jak i w Plenerach Międzynarodowych Rzeźby w drzewnie w Gnieźnie, a w 2009 roku w Opolu w marmurze. Zainspirowany swoją przyjaciółką rzeźbiarką, w 2008 roku napisał 100 wierszy. W styczniu 2011 roku został mianowany, Przedstawicielem Fundacji Młodej Polonii w Rumunii. Świadomy misji i działalności z młodzieżą polską w Rumunii, we własnej pracowni rzeźbiarskiej otworzył szkołę rzeźby. Otwarta jest dwa razy w tygodniu, a wstęp jest wolny. Uczestniczy w niej młodzież miejscowa. Pan Bolek ma nadzieję, że otworzy szkołę rzeźby, która będzie dostępna dla wszystkich.
O jego dzieciństwie i początkach artystycznych:
Bolek Maierik urodził się w 1968 roku w miejscowości Plesa, górna część Rumunii w Karpatach, w Województwie Suceava. W wieku dwudziestu lat pierwszy raz poczuł poezję, również zaczął rzeźbić duże reliefy skalne. Zadebiutował w poezji w ramach czasopisma „Polonus” publikowany przez Związek Polaków w Rumunii. Jego pierwszy tomik wierszy wydany w Suczawie w języku polskim, jest zatytułowany „Wcielenie Słowa”. W poezji polskiej zadebiutował w Międzynarodowym Konkursie Poezji w Waglanach w 1996 roku, gdzie zajął drugie miejsce. W 2001 roku otrzymał pierwsze miejsce w tym samym konkursie zorganizowanym dla poetów języka polskiego, którzy mieszkają poza granicami Polski. W 1998 roku zadebiutował pod patronatem Fundacji Młodej Polonii w Międzynarodowym Konkursie Poezji otrzymując Wyróżnienie. Od 2004 roku Pan Bolek Maierik należy do koła „Złotego Szerszenia”, do którego zaliczają się poeci z pierwszych trzech miejsc. W międzyczasie, Dom Polski ze Suczavy wydrukował jego drugi tomik wierszy, tym razem dwujęzyczny (polsko-rumuński), pod tytułem „Pomiędzy drzewa, bogów i ludzi”. W 2003 roku opublikowany został trzeci tomik, wdrukowany w Polsce. Było to powodem do zorganizowania wystawy autorskiej (18 maja 2003 roku) rzeźby w drzewie w Ambasadzie Rumuńskiej w Warszawie, która była pierwszą imprezą tego typu w tej placówce dyplomatycznej. W 2010 roku ukazuje się jego czwarty tomik wierszy zatytułowany „Śpiew Wilka”, wydany w Rzeszowie. Tomik zawiera wiersze pisane na ostatnim roku studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Niestety, Pan Bolek rezygnuje z pisania wierszy z przyczyn osobistych.