Bałkanistyka

Bałkanistyka
Celem niniejszej strony jest przede wszystkim promowanie wiedzy o Półwyspie Bałkańskim. Odwiedzaj tę stronę każdego dnia i zawsze dowiesz się czegoś nowego o codziennym życiu na Bałkanach od czujnych obserwatorów!

Friday, June 15, 2012

Polskie ślady w Macedonii

Szanowni Państwo,

Obecnie rozpoczynamy projekt „Polskie ślady w Macedonii”. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej a realizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”.

Celem projektu jest m.in. próba zmiany stereotypów dotyczących Polonii i obszaru Bałkanów w Polsce, a także tych dotyczących Polaków w Macedonii. Celem naszym jest także dokumentacja historii osób pochodzenia polskiego w rozwoju Republiki Macedonii.

Projekt zakłada dokumentację 50 osób żyjących i 10 osób historycznych, których losy związane były z Macedonią. Przeprowadzonych zostanie 50 wywiadów na podstawie których zostaną stworzone profile osób. Profile te będą umieszczone na stronie internetowej, a wybrane 10 z nich na wystawie która odbędzie się w Skopje i Warszawie. Wszystkie materiały będą umieszczane na licencji Creative Commons. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu projektowi Macedonia jako kraj w którym także mieszkają Polacy zaistnieje w świadomości decydentów, naukowców czy w końcu opinii publicznej.

W związku z naszym projektem kierujemy do Państwa pytanie o chęć zaprezentowania swojej osoby. Jeśli wyrażają Państwo taką wolę, prosimy o kontakt na adres poloniawmacedonii@gmail.com aby umówić termin wizyty badacza i inne szczegóły dotyczące wywiadu.

Badacze (mówiący zarówno po polsku jak i macedońsku) będą w Macedonii w pierwszej połowie sierpnia. Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada Państwu ten termin – także prosimy o kontakt – być może możliwe będzie spotkanie w innym terminie. Prosimy także o przekazanie tej informacji dalej.

Pozdrawiamy,

Koordynatorki projektu -
Małgorzata Czyżewska
Magdalena Turkowska

Wednesday, June 13, 2012

Apel o pomoc!

Szanowni  Drodzy Rodacy,

Jako Dyrektor Przedstawicielstwa Fundacji Młodej Polonii w Macedonii z żalem w sercu rozgłaszam niniejszy apel:


Zwracamy się z dramatycznym APELEM i prośbą o ratunek dla dalszej działalności naszej Fundacji.  Wyczerpały się nasze możliwości finansowe i stanęliśmy w przede dniu  likwidacji i przerwania działalności statutowej Fundacji Młodej Polonii - organizacji pożytku publicznego,   która już 22 lata służy młodej Polonii na świecie. Ma bogatą tradycję i duży dorobek, społeczno-kulturalny.

Rok obecny dla organizacji charytatywnych w Polsce jest krytyczny. Kraj nasz przeżywa  kryzys gospodarczy, który również dotyka nas boleśnie, gdy główne dotacje państwowe i samorządowe skierowane zostały na igrzyska sportowe (budowę stadionów i autostrad). Po raz pierwszy od wielu lat odmówiono nam dotacji na zadania zlecone w tym także na POLONIADĘ, którą obok PARAFIADY realizujemy już od XX lat.

 W ciągu 22 lat poszerzyliśmy znacznie zasięg oddziaływania      w świecie.  Objęliśmy liczne środowiska polonijne na świecie swymi programami, które będziemy musieli likwidować, zamykać czy przerwać ich realizacje, w tym także rozwiązać FUNDUSZ STYPENDIALNY, także zamknąć  działalność  20 filii na świecie i czy zaniechać  POLONIAD.

Nasz APEL to rodzaj SOS dla działalności, której nie chcemy utopić ani pogrzebać, gdyż potencjał energii zaangażowanych tu wolontariuszy jest olbrzymi i aktywny, nie grożąc  wyczerpaniem.
Prosimy Państwa  o życzliwe ustosunkowanie się do naszej prośby. 

Z wyrazami szacunku,


mgr  Józef Kaczmarek

- Szef Biura Fundacji Młodej Polonii
jej założyciel
maj 2012